Jak wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie Mars Wrigley w grudniu 2019 roku, listę postanowień noworocznych przygotuje 78% kobiet i 76% mężczyzn w Polsce.
Do najpopularniejszych postanowień noworocznych zaliczają się te związane z aktywnością fizyczną, zbilansowaną dietą, spędzaniem czasu z rodziną i – co niektórych może zdziwić – dbaniem o higienę jamy ustnej. Tymczasem stan zdrowia zębów ma wpływ na cały nasz organizm.
Regularne dbanie o aktywność fizyczną i przykładanie wagi do prawidłowego odżywania to najpopularniejsze z postanowień noworocznych. Każdego roku w pierwszych miesiącach siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Teraz też nie będzie inaczej – jak wynika z badań, aż 87% z nas planuje zacząć dbać o formę wraz z rozpoczęciem roku. Z kolei 86% stawia na bardziej zbilansowaną dietę. 37% badanych deklaruje, że zamierza rzucić palenie papierosów, a 43% chce ograniczyć spożywanie alkoholu.
Według badania SW Research, dbanie o zęby to czwarte w kolejności najpopularniejsze postanowienie noworoczne. Aż 69% ankietowanych chciałoby częściej odwiedzać stomatologa i przykładać więcej wagi do pielęgnacji jamy ustnej. Biorąc pod uwagę, że stan zdrowia zębów ma wpływ na cały nasz organizm, jest to jedno z ważniejszych postanowień, które każdy z nasz powinien sumiennie zrealizować. Nieleczona próchnica i ubytki mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości – często poważniejszych niż dokuczliwy ból zęba. Tymczasem dbanie o higienę jamy ustnej nie jest ani czasochłonne, ani zbyt wymagające. Wystarczy stosować się do czterech prostych kroków rekomendowanych m.in. przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
Dokładne mycie zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, stosowanie dodatkowych akcesoriów w postaci nici dentystycznej i płynu do płukania to podstawowe elementy odpowiedniej higieny jamy ustnej. W sytuacjach, kiedy po posiłku nie mamy możliwości umycia zębów, wystarczy sięgać po bezcukrową gumę i żuć ją do 10 minut po posiłku. Dzięki temu zwiększy się produkcja śliny, która neutralizuje kwasy osadu nazębnego będącego przyczyną próchnicy. Czwartym krokiem są regularne wizyty u stomatologa – przynajmniej raz na pół roku.
W natłoku codziennych obowiązków często brakuje nam czasu dla siebie, na czym cierpią również relacje z naszymi najbliższymi – rodziną i przyjaciółmi. A przecież odwiedziny u rodziców, czy wypad na kawę lub do kina z koleżanką to bezcenne chwile, które pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie. Dlatego nie dziwi fakt, że przy okazji nadejścia nowego roku aż 80% z nas planuje spędzać więcej czasu z rodziną, a 66% poświęci więcej uwagi relacjom z przyjaciółmi. W budowaniu wartościowych wspomnień z bliskimi z pewnością pomoże również oderwanie się od internetu, co zamierza zrobić 30% badanych.
Zaszycie się w ulubionym fotelu z ciekawą książką, zwiedzenie nowego miejsca, a może znalezienie upragnionej pracy, która będzie dawać nam poczucie satysfakcji – to tylko nieliczne ze sposobów na poprawę samopoczucia. Rozpoczęcie nowego roku to idealna okazja do tego, żeby starać się wygospodarować czas dla siebie. Podróżowanie do nieznanych zakątków lub ulubionych miejsc, w których lubimy się relaksować to postanowienie 69% z nas. Poszerzać horyzonty dzięki literaturze będzie niewiele mniej, bo 66% ankietowanych. Z kolei dużą życiową zmianę, jaką niewątpliwie jest zmiana pracy, w 2020 roku chciałoby zrealizować 29% badanych.